Úvodník Cesta církve IX

Pavel Hlaváč, Pavel Keřkovský

Devátý a poslední díl Cesty církve mapuje normalizační období církve 1972–1989. Normalizaci ČCE nastartoval dopis do všech sborů církve z 11. 2. 1972, který uvádíme v plném znění v rubrice Dokumenty. Jednotlivé dokumenty pak dokládají normalizační kroky církevní administrativy i petiční aktivity a další obranné kroky členů ČCE, kteří se odmítli přizpůsobit církevnímu i státně správnímu tlaku – celospolečenské normalizaci. Kajícné vyznání XXVII.

Einleitung

Pavel Keřkovský, Pavel Hlaváč

Sehr geehrte, liebe Schwestern und Brüder der Evangelisch-Lutherischen Kirche in Bayern, die Publikation, die Sie nun in Händen halten, gibt Ihnen die Möglichkeit, einen Blick über den Zaun zu Ihren Nachbarn in der Tschechischen Republik zu werfen, mit denen Sie neben zahlreichen langjährigen, persönlichen, brüderlichen Kontakten und freundschaftlichen Beziehungen auch der wichtige „Vertrag über gute Nachbarschaft und freundschaftliche Zusammenarbeit“ vom 27. Februar 1992 und die spätere „Deutsch-tschechische Erklärung“ von 1997 verbinden.

Úvodník Cesta církve IV (Evangelické brigády)

Pavel Hlaváč

Již více než půl století nosím v srdci vzpomínky na obecenství prožívaná na evangelických brigádách, jichž jsem se od roku 1953 na různých místech naší krásné vlasti zúčastňoval, a posléze je i po mnoho let vedl. Byly to, jak říkával Bláža Šourek, „svaté brigády“. Pro mne, „dítě světa tohoto“, skutečně svaté byly. Podněcovaly k dobrému, kterého bylo ve světě tak málo, posvěcovaly. Vím, že by se to říkat nemělo, neboť co je v tomto světě svaté? Svatý je Bůh, Hospodin, Otec našeho Pána Ježíše Krista, nade vše vyvýšený Pán pánů a Král králů.

Úvodník

Pavel Hlaváč

Vážení a milí přátelé,

dostáváte do ruky druhý soubor prací z dílny komise synodu Cesta církve v letech 1945 až 1989. Složení komise a metody naší práce jsme uveřejnili v minulém roce, v publikaci Cesta Církve I. Vydávání těchto publikací je umožněno díky dotaci Nadačního fondu Věry Třebické-Řivnáčové a podpoře Evangelické luterské církve v Bavorsku.

Obsah publikací rozdělujeme do tří částí:

Úvodník k Cestě církve V

Peter Morée

Po speciálním čísle o evangelických brigádách (Cesta církve IV) se vracíme k některým tématům z předchozích vydání. Přinášíme čtyři příběhy duchovních Českobratrské církve evangelické, kteří zakusili postihy, policejní vyšetřování a věznění z politických důvodů. Tři z nich patří také k nejbolestnějším událostem v ČCE v padesátých a šedesátých letech 20. století. První studie pojednává o Josefu Hájkovi, který ze všech vězněných evangelických duchovních strávil nejdelší čas (jedenáct let) v komunistickém žaláři a to nejspíše v souvislosti s církevními zákony.

Předmluva k Cesta církve VII

Pavel Hlaváč

Hned v prvém příspěvku o posledních dramatických dvou letech života profesora a děkana Komenského evangelické bohoslovecké fakulty a prezidenta Křesťanské mírové konference J. L. Hromádky čerpá autor z historikům dosud nepřístupného, leč velmi významného fondu, jímž je Pozůstalost J. L. Hromádky (PJLH). Můžeme se těšit na podrobnou studii o církevní politice v letech 1945–1969 z pera dvou členů naší komise, která má vyjít v brzké době v nakladatelství EMAN.

Úvodník k Cesta církve VI

Peter Morée

Časové období, kterému se toto vydání Cesty církve věnuje především, je klíčové pro pochopení dění v Českobratrské církve evangelické a její roli v kontextu ekumeny v roce pražského jara 1968. Šedesátá léta jsou pro ČCE dobou pozvolné emancipace ve vztahu ke komunistickému státu, kdy v církvi bylo slyšet čím dál víc nezávislých a odvážných hlasů. V pozdějším období normalizace se tento duch už nedal potlačit, což se odráželo ve velkých sporech mezi církevním vedením a některými členy církve v letech sedmdesátých.

Úvodník k Cesta církve III

Editoři

Vážení a milí přátelé,
Cesta církve III přináší články k evangelickým dějinám padesátých let. Opět se věnujeme vězněným farářům, tentokrát bratřím Bohumilu Dittrichovi, Petru Jankovskému a Karlu Hrbkovi. Posledních dvou se týkají vzpomínky, které nacházíte v druhé části publikace.
Studie Jiřího Piškuly analyzuje dění a hledání v ČCE bezprostředně po komunistickém převratu v únoru 1948.
Archivářka Blanka Nová z Jindřichova Hradce nám přibližuje to, jak se církevní vývoj na Jindřichohradecku odrazil v agendě a činnosti okresního církevního tajemníka.

Úvodník k Cestě církve VIII

Pavel Keřkovský, Peter Morée

Po delší přestávce dostáváte do ruky tento VIII. svazek v řadě publikací naší komise Cesta církve (CC). Podařilo se nám ho vydat až nyní, až když někteří členové komise dotvořili a vydali rozsáhlou studii o J. L. Hromádkovi: Nejpokrokovější církevní pracovník, Benešov: Eman, 2015.